KADILNA BOSVELIJA (smola) - Serrata
Smola kadilne bosvelije se že tisočletja uporablja v domačem zdravilstvu (bosvelna kislina), aromaterapiji, za odišavljanje prostorov ter pri meditaciji in verskih obredih. Smola ob segrevanju razvije eksotičen, duhovni, citrusno-balzamičen in prodoren vonj.
Na voljo: 50 g in 200 g
SMOLA KADILNE BOSVELIJE - OLIBANUM
Naravna smola kadilne bosvelije s kontroliranim poreklom - frankovski dišeči gumiPridobljeno iz smole drevesa - Boswellia serrata
Načini uporabe eteričnih olj
• Primerno za aromaterapevtsko uporabo
• Kot dodatek kozmetičnim izdelkom (izdelava tinktur)
• Za odišavljanje prostorov v izparilnikih
• Za SPA nego v savnah ali kopelih
Smolo kadilne bosvelije pridobivajo iz različnih vrst grma bosvelije (6 - 10 m visok), ki raste predvsem v puščavskih oz. eksotičnih predelih našega planeta. Razširjena je v vzhodni Afriki, južnem Arabskem polotoku in Indiji. Največ smole pridelajo v Jemnu, Etiopiji, Omanu, Somaliji in Savdski Arabiji. Znana so tudi druga nahajališča v Indiji in Pakistanu. Smolo Bosvelije imenujemo tudi frankovski dišeči gumi (frankincense) ali olibanum. Poznamo okoli 25 vrst bosvelije, ki se med sebolj nekoliko razlikujejo. Najbolj poznani in razširjeni so štirje tipi: carteri (beyo), sacra (hojari), frereana (maydi) in serrata (indijska). Vse vrste bosvelije se uporabljajo kot samostojne kadilne smole in imajo zelo podoben vonj.
V starih časih je bila bosvelija bolj dragocena kot zlato in je veljala skupaj z dragimi kamni in začimbami za izredno iskano blago na zahodu. Do končnih kupcev v Evropi je prišla po t. i. "the frankincense route" (bosvelijini poti), ki se je raztezala vse od Perzijskega zaliva ter po celem Arabskem polotoku. S smolo se trguje že vsaj 5000 let, prav posebno mesto ji je pripadal pri verskih obredih različnih religij, saj opise o njeni uporabi najdemo v mnogih verskih knjigah. Posebna mesta za prižiganje kadila naj bi bila že v prvem in drugem judovskem templju, starodavni papirus iz Egipta opisuje že mazilo, ki je bilo pripravljeno iz smole in medu, tudi Hipokrat (460-377 p.n.št.) je uporabljal smolo v mazilu za celjenje ran, znani so tudi pripravki proti glavobolu, ki so opisani v knjigi Physica Hildegarda von Bingna (1098-1179). Bosvelijo je uporabljal tudi znani arabski zdravilec Avicenna (11 stol.), ki je z dimom odpravljal razna vnetja in previsoko vročino. Zdravilni učinki kadilne bosvelije so z razvojem moderne medicine nekoliko zapadli v pozabo in se jo večinoma uporablja le pri verskih obredih ali za odišavljanje prostorov (aromaterapija). V krščanstvu ima kadilna bosvelija posebno mesto, saj naj bi bila poleg mire ravno ta med darili Jezusu (Matej 2:11). Novejša dognanja in čedalje bolj popularno domače zdravilstvo v ospredje poleg aromatičnih lastnosti postavljajo zopet tudi zdravilne lastnosti bosvelije.
Bosvelna kislina:
Vse vrste bosvelije vsebujejo zdravilno bosvelno kislino (pentaciklični triterpen), zato se iz njih pogosto izdeluje izvlečke (tinkture) za tradicionalne zdravilne in kozmetične pripravke. Eterično olje bosvelije ne vsebuje nič bosvelne kisline, saj le-ta ni hlapna, zato ima drugačne učinke kot izvleček bosvelije.
Vse smole Herbana so certificirano 100 % naravne in s kontroliranim poreklom!
Certificiran naravni izdelek ECOGEA
BREZ parabenov, fenoksietanola in virov formaldehida
BREZ umetnih arom in barvil
BREZ mineralnih olj (parafina in vazelina)
BREZ silikonov (dimetikon)
BREZ sulfatov (SLS in SLES)
BREZ PEG sulbilizatorjev/emulgatorjev
BREZ gensko spremenjenih organizmov (GSO)
BREZ nevarnih sintetičnih aditivov
Smole kadilne bosvelije se že tisočletja redno uporablja pri meditacijah in molitvah, saj njen vonj obuja višjo zavest, poudarja duhovnost in spodbuja mentalno dojemanje. Vonj bosvelije deluje pomirjajoče in sprošča napetost, odpravljal naj bi tudi podzavestni stres. Pripisujejo ji blagodejne učinke na kožo, saj deluje zdravilno, odpravlja probleme in predvsem v pripravkih deluje protivnetno. Znani so tudi pripravki za boleče sklepe in mišice. V aromaterapiji pomaga pri prehladu, gripi in glavobolu. V ajurvedski medicini ji pripisujejo očiščevalni učinek tako telesno kot duševno. Stari Rimljani in Grki so smolo bosvelije uporabljali v pripravkih za zdravljenje praktično vseh takrat znanih bolezni.
Načini uporabe:
• PIROLIZA (sežig) na oglju ali v izgorilniku za smole - Košček oglja najprej zažarite nad plamenom, nato ga postavite v izgorilnik oz. keramično posodo ali na trdo negorljivo podlago in nanj položite zvrhano kavno žličko smole. Smola se pri tem topi in žge ter oddaja aromatične spojine, ki prepojijo celoten prostor.
• IZPARILNIKI za eterična olja oz. aromaterapevtske lučke - smola se topi precej počasneje in oddaja nekoliko šibkejši, a še vedno prijeten vonj.
• Pripravki za KOŽO - za pripravo izvlečkov (tinktur) se najbolj pogosto uporablja razmerje 1:10. Torej za 100 g tinkture vzamemo: 90 g jedilnega čistega alkohola (96 %) in 10 g čiste smole. Če želimo močnejo tinkturo, lahko razmerje prilagodimo tudi na 1:5.
• PARFUMI - za pripravo parfumov lahko uporabimo kar tinkturo (glej napotek zgoraj). Tinkture delujejo kot fiksativi (spodnje note), kar pomeni, da bodo pripomogle k daljši obstojnosti vonja vašega unikatnega parfuma.
Podatki
- Tip izdelka
- Trda smola
- Osnovno pakiranje
- 50 g
- Latinsko ime
- Boswellia Serrata
- INCI
- BOSWELLIA SERRATA GUM
- CAS
- 97952-72-2
- Poreklo
- Indija
- Vrsta vonja
- Eksotičen, duhovni, citrusno-balzamičen, prodoren
- Intenzivnost vonja
- Uravnotežen prepoznaven
- Učinek
- Sprostitev in regeneracija kože
- Namen
- Aromaterapija, kozmetika in dišave
- Uporabljen del
- Smola
- Izgled
- Kroglice (solzice)
- Barva
- Rjava
- Nota
- Nizka bazična (●●●●●)
- Pridobivanje
- Pobiranje iz drevesa
- Priporočena koncentracija
- Po potrebi
- Certifikati
- Ecogea Natural
- Vegansko
- Da (preverila Ecogea)
Morda vam bo všeč tudi
MIRA (smola) - Commiphora
Kupci, ki so kupili ta izdelek, so tudi kupili: